Písně, které obstojí ve zkoušce času, nesou ve svých textech skutečnou životní energii.Kenny Rogersnahrál takovou píseň v Coward of the County.

Rogers obdrží docela neuvěřitelný text napsaný Rogerem Bowlingem a Billym Eddem Wheelerem. Vypráví příběh muže, který se snaží splnit přání svého otce a zastávat se své týrané přítelkyně.

Z nějakého zvláštního důvodu jsem myslel na ‚My Fair Lady, řekl Wheeler, když mluvil o procesu psaní písní. Řekl (Bowling) ‚Kuřecí polévka pro duši: Country Music‘. Bowling přišel s názvem písně a odtud příběh pokračoval.Tlak-tah za emocionální struny tahající uvnitř písně vypráví prostřednictvím Kennyho Rogerse a jeho hlasu docela příběh.

Tommy, jako 10letý chlapec, byl poblíž, když jeho otec zemřel ve vězení. Nyní otec v jednom ze svých posledních přání požádal Tommyho, aby se odvrátil, až přijdou potíže. Je to téměř typ pacifistického myšlení, o který Tommyho umírající táta žádá mladého chlapce.

Zde je návod, jak píseň začíná, spolu s jejím refrénem.

Všichni ho považovali za zbabělce kraje
Nikdy se nepostavil ani jednou, aby dokázal, že se kraj mýlí
Jeho matka mu říkala Tommy, ale lidé mu říkali Žlutý
Ale něco mi vždycky říkalo, že četli Tommyho špatně

Bylo mu pouhých deset let, když jeho táta zemřel ve vězení
Staral jsem se o Tommyho, protože to byl syn mého bratra
Stále si pamatuji poslední slova, která můj bratr řekl Tommymu
'Synu, můj život skončil, ale tvůj právě začal'

„Slib mi, synu, že nebudu dělat věci, které jsem udělal
Odejděte od problémů, pokud můžete
Teď to nebude znamenat, že jsi slabý, když otočíš druhou tvář
Doufám, že jsi dost starý na to, abys to pochopil
Synu, nemusíš bojovat, abys byl mužem'

Vidíte, v určitých kruzích se lidé dívají na někoho, kdo se nebrání jako zbabělec. Tommy dostane přezdívku Zbabělec okresu, protože nebojuje.

Kenny Rogers zpívá o lásce a nesnázích pro Tommyho

I nadále ctil otcova přání, když se zamiloval do ženy jménem Becky. Jednoho dne však musel čelit tvrdému rozhodnutí. Zatímco byl v práci, Becky je skupinově znásilněna chlapci z Gatlinů.

Pro každého je někdo a Tommyho láska byla Becky
V jejím náručí nemusel dokazovat, že je muž
Jednoho dne, když pracoval, zavolali hoši z Gatlina
Střídali se u Becky a byli tři

Tommy otevřel dveře a uviděl Becky plakat
Roztrhané šaty, rozbitý pohled bylo víc, než dokázal vydržet
Sáhl nad krb a sundal fotku svého otce
Když jeho slzy padaly na tátovu tvář, slyšel tato slova znovu

„Slib mi, synu, že nebudu dělat věci, které jsem udělal
Odejděte od problémů, pokud můžete
Teď to nebude znamenat, že jsi slabý, když otočíš druhou tvář
Doufám, že jsi dost starý na to, abys to pochopil
Synu, nemusíš bojovat, abys byl mužem'

Čas rozhodnutí pro Tommyho: Bojovat nebo nebojovat

Tommy stojí před rozhodnutím: Bojovat, nebo nebojovat.

Šel hledat chlapce Gatlin a našel je v baru. Začali se mu smát, protože je to zbabělec z okresu, který se nikdy nebrání.

Tentokrát však Tommy zamkl přední dveře baru. Gatlinští chlapci se chystali dostat hněv z Tommyho pěstí a nechali je zakrvácené a potlučené na podlaze baru. Rozhodl se bojovat a bránit svou přítelkyni poté, co byla znásilněna.

Když vešel do baru, chlapci z Gatlina se mu jen smáli
Jeden z nich vstal a setkal se s ním v polovině cesty přes podlahu
Když se Tommy otočil, řekli: „Hele, podívej! Starý žlutý odchází
Ale mohli jste slyšet spadnout špendlík, když se Tommy zastavil a zamkl dveře

Dvacet let plazení se v něm skrývalo
Nic nezadržoval, nechal je mít všechno
Když Tommy odešel z baru, nestál tam žádný Gatlinův chlapec
Řekl: ‚Tohle je pro Becky‘, když sledoval, jak ten poslední padá
A slyšel jsem ho říkat


„Slíbil jsem ti, tati, že nebudeš dělat věci, které jsi udělal
Odcházím od problémů, když můžu
Teď si prosím nemyslete, že jsem slabý, nenatočil jsem druhou tvář
A tati, doufám, že to chápeš
Někdy musíš bojovat, když jsi muž“


Všichni ho považovali za zbabělce kraje

Vnesení jména Larryho Gatlina do textů způsobuje problémy

Kousky této písně stojí za rozebrání. Nastala například situace kolem používání jména Gatlin pro chlapce. Když píseň vyšla v roce 1979, Larry Gatlin byl také na turné se svými bratry jako Larry Gatlin a Gatlin Brothers.

Bowling a Gatlin se údajně pohádali, což způsobilo, že skladatel použil Gatlinovo jméno. S Gatlinem to nedopadlo vůbec dobře.

Když to vyšlo najevo, začali jsme být obviňováni, že jsme násilníci, řekl Gatlin. Myslím, že mohli ukázat trochu dobrého vkusu a použít jméno někoho jiného.

Kenny Rogers ve své knize The Billboard Book of Number One Country Singles říká, že mezi Gatlinem a texty nespojil.

Během vystoupení na Show Adama Carolly, Gatlin řekl, že Bowling k němu choval zášť z důvodů, které Gatlin neznal. Vyvrcholilo to poté, co Bowling vyhrál Grammy za psaní Lucille, další z Rogersových nadčasových klasik. Gatlin přistoupil, aby mu poblahopřál a Bowling odešel.

Gatlin řekl Carolle, On řekl: ‚F–k you, Gatline!‘ Řekl jsem: ,Co?‘ On řekl: ,F–k you!‘ Řekl jsem: ,Něco ti řeknu, hoši. Kdybychom nebyli v Grand Ole Opry House oblečení ve smokingu, otevřel bych ti obchod s botami do zadku.“ Gatlin dále tvrdil, že výměna vedla k tomu, že jeho jméno bylo použito v Coward of the County.

Kenny Rogers se ocitne zpět ve filmu

Píseň byla natočena do filmu, ve kterém Kenny Rogers hraje v roce 1981. Hrál také roli v The Gambler, dalším filmu založeném na Rogersově hitu.

Ve filmové adaptaci Coward of the County se objevují některé další postavy, které nejsou v samotné písni. Příběh však zůstává věrný hlavnímu tématu písně.

Dostalo se na první místo v žebříčku Billboard Country Music a na třetí místo v žebříčku Billboard Hot 100. Mezitím to byl okamžitý crossover hit mezi country a pop music. Coward of the County byl také na vrcholu hudebních žebříčků v jiných zemích, jako je Spojené království, Kanada a Irsko.

Pokud jde o skladatele, Bowling spáchal sebevraždu 26. prosince 1982 poté, co mu byla v roce 1981 diagnostikována rakovina v terminálním stádiu. Wheeler, kterému bylo 9. prosince 2020 88 let, napsal další písně jako Jackson, nahrávku pro Johnnyho oceněnou cenou Grammy. Cash a June Carter Cash.

Proč tato píseň po všech těch letech zůstává klasikou? Mluvilo se o drsných tématech, jako je smrt a znásilnění, ne obvyklých tradičních country lyrických tématech. Většina písní měla v sobě tón slzy v pivu. Coward of the County byl jiný.

Díky své realitě zůstává nadčasovou klasikou Kennyho Rogerse. Rogersův hřejivý, zemitý hlas tyto texty oživuje a dává zbabělcům najevo, že je v pořádku se bránit.

https://www.youtube.com/watch?v=9Qi2m6NyUP0 Video nelze načíst, protože je zakázán JavaScript: Kenny Rogers – Coward Of The County (https://www.youtube.com/watch?v=9Qi2m6NyUP0)

H/T: Country Thang Daily , Wikipedie

Redakce Choice