Obyvatelé Kalifornie zahájili rok 2023 vydatnými srážkami, velké záplavy evakuace a výpadky elektřiny v některých oblastech. V severní Kalifornii nařídili úředníci obyvatelům, aby se evakuovali poté, co intenzivní bouře přinesla přívalové lijáky a masivní sněžení.

Dokonce i po bouře kolem 20 mil jižně od Sacramenta zasáhly silné záplavy. Hladiny řek tam rychle stoupaly, tryskaly na silnice a způsobily značné škody na autech. V důsledku toho museli záchranáři vyprostit řidiče, protože lidé uvízli v jejich vozidlech.

Později na Nový rok úřady v okrese Sacramento vydaly příkaz k evakuaci pro obyvatele v Point Pleasant poblíž Interstate 5. Tam obyvatelé čelili nebezpečným záplavám, které se rychle přesouvaly do oblasti. V obcích Glanville Tract a Franklin Pond byli obyvatelé vyzváni, aby odešli dříve, než stoupající povodně omezí další silnice, takže se z této oblasti nebude možné dostat.„Očekává se, že záplavy z řek Cosumnes a Mokelumne se posouvají na jihozápad směrem k I-5 a mohly by do těchto oblastí zasáhnout uprostřed noci,“ uvedl úřad záchranných služeb okresu Sacramento. tweetoval v neděli.

Podle zpravodajských médií úřady našly jednu osobu mrtvou ve vozidle na zatopené silnici jihovýchodně od Sacramenta. Místní vrtulník s hasiči tehdy viděl na dálnici ponořené auto. Zjistili také, že 72letý muž zemřel poté, co byl zasažen spadlým stromem v parku Santa Cruz.

Dva mrtví lidé, desítky záchrany provedené po katastrofálních záplavách v Kalifornii

Úřady také zachránily desítky řidičů na Silvestra poblíž jezera Tahoe. Tam se vozidla během sněhové bouře pokoušela řídit. V neděli se dotčená silnice Interstate 90 znovu otevřela pouze pro řidiče s řetězy.

„Silnice jsou extrémně kluzké, takže pojďme všichni spolupracovat a zpomalte, abychom udrželi I-80 otevřenou,“ uvedla na Twitteru Kalifornská dálniční hlídka. Navíc ve vysoké Sierra Nevadě napadlo přes čtyři stopy sněhu.

Lidé pracovali dnem i nocí v hlavním městě státu, aby odklízeli popadané stromy ze silnic a chodníků. Do začátku neděle bylo stále bez proudu nejméně 17 000 lidí, což je pokles z více než 150 000 den předtím.

Národní meteorologická služba navíc prodloužila varování před bleskovými povodněmi poté, co selhala hráz na řece Cosumnes v okrese East Central Sacramento. Nyní meteorologové požadují, aby v pondělí napadl sníh přes Skalisté hory, severní pláně a nakonec i do částí Středozápadu.

Očekává se vydatné sněžení o velikosti čtyři až osm centimetrů. V horských oblastech však lidé mohli vidět jeden až dva metry sněhu.

Navíc v pondělí regiony na jihu hrozí silné bouře s extrémním větrem, tornáda a možné kroupy.

Redakce Choice